ضعیف‌الاراده کسی است که با هر شکستی بینش او نیز عوض شود.
خوش آمدید - امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳
خانه » سرگرمی و وبگردی » مطالب جالب گوناگون » توصیه هایی در روبرو شدن با یک مار سمی

توصیه هایی در روبرو شدن با یک مار سمی

توصیه هایی در روبرو شدن با یک مار سمی

 

به گزارش مهرپارسی یک کارشناس هلال احمر بیان کرد: بیشتر مارهای سمی ایران سر مثلثی، چشم گربه‌ای و طول کوتاه داشته و به آرامی حرکت می‌کنند.

وی توصیه کرد: افراد در هنگام مواجه با مار به جای فرار بی‌حرکت در سرجای خود بایستند، زیرا در صورت بی‌حرکت بودن، مار مجبور به دفاع و یا حمله نمی‌شود و بدون اینکه خطری برای افراد داشته باشد به مسیر حرکت خود ادامه می‌دهد.

نوری‌الاصل توصیه کرد: افراد همچنین در صورت مواجه با مصدم مارگزیدگی در مرحله نخست باید او را بی‌حرکت کرده و از فرار و دویدن او جلوگیری کنند.

وی با بیان اینکه عضو مورد گزش باید در وضعیتی قرار گیرد که پایین‌تر از قلب باشد، گفت: بعد از انجام این کار باید بوسیله دستمالی به عرض سه تا پنج سانتی‌متر بالاتر از محل گزش مار را بست و این بستن باید به گونه‌ای باشد که مانع خونرسانی به عضو آسیب دیده نشود.

این کارشناس هلال احمر اظهار کرد: افراد در صورتی که استکان و یا لیوانی به همراه دارند می‌توانند یک تکه کاغذ، برگ خشک و یا پارچه‌ای را با کبریت آتش زده و آن را در لیوان و استکان انداخته و به سرعت روی محل گزش قرار دهند.

نوری‌الاصل افزود: این کار موجب خواهد شد خون به حالت مکش بیرون آید و داخل استکان شود و همراه آن نیز سم از بدن مصدوم خارج شود.

وی تصریح کرد: در صورتی که این کار حداقل دو بار انجام شود بیشتر سم مار از بدن فرد خارج می‌شود.

این کارشناس هلال احمر خاطرنشان کرد: استفاده از استکان در مواردی ممکن است که محل گزش در بدن و در دست و پاها باشد.

نوری‌الاصل تصریح کرد: چنانچه گزش در ناحیه صورت و سر باشد باید بوسیله تیغ محل گزش را خراش داده و اقدام به مکیدن موضع کرد و این کار به شرطی است که زخم و یا دندان کشیده‌ای در دهان فردی که می‌خواهد عمل مکیدن را انجام دهد وجود نداشته باشد.

این کارشناس هلال‌احمر افزود: این اقدام نیز موجب خواهد شد میزان قابل توجهی سم از بدن مصدوم بیرون بیاید.

نوری‌الاصل در پایان با اشاره به مفید بودن مارها برای طبیعت، توصیه کرد: افراد در موارد مارگزیدگی از کشتن مار بطور جد خودداری کرده و سعی کنند تنها خصوصیات ظاهری ما را برای تزریق پادزهر مناسب به خاطر بسپارند.

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز