خداوندا مرا از کسانی قرار دِه که دنیاشان را برای دینشان میفروشند نه دینشان را برای دنیاشان. (دکتر علی شریعتی)
خوش آمدید - امروز : چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳
خانه » سلامتی و تندرستی » اطلاعات پزشکی » زایمان طبیعی یا سزارین؟

زایمان طبیعی یا سزارین؟

زایمان طبیعی یا سزارین؟

 

عمل سزارین در واقع یک جراحی است که با شکافتن پوست روی شکم ، عضلات زیر آن و جدار رحم همراه است به طورمتوسط، ۱۰ درصد زایمان ها در جهان به روش سزارین انجام می شود،طبق آمار رسمی در ایران حدود ۲۵ تا ۳۵ درصد زايمانها به صورت عمل جراحي يعني سزارين صورت مي گيرند، در حالی که طبق آمار غیر رسمی در ایران سزارین ۵ برابر سایر نقاط جهان است. امروزه در برخي از بيمارستان هاي ايران این آمار حتي ۱۰۰ در صد نيز گزارش شده است برخی متخصصین علت افزایش گرایش زنان به انتخاب سزارین، فرار از درد زایمان است. اما عمل سزارین خود با درد فراوان همراه است و عواقب منفی متعددی نیز به همراه دارد

چرا در ایران آمار ميزان سزارين ابخ طور غیر متعارف بالا رفته است؟

علل زيادي براي اين سوال وجود دارد و به گفته برخی متخصصین بارزترين علت آن پيشرفت پزشكي و تكنولوژي مي باشد كه در مواقع خطر براي مادر و جنين مفيد واقع مي شود

براي مثال خطرات عمل جراحي براي مادر خيلي كاهش يافته است (به علت امكانات بيهوشي، انتقال خون و آنتي بيوتيكها). مراقبتهاي نوزادي نيز پيشرفت كرده و خطرات سزارين براي نوزاد نيز كاهش يافته است. همچنين روشهاي بهتري براي تعيين سلامت جنين در حين دردهاي زايماني وجود دارند. بنابراين بامشاهده علايم خطر براي جنين ويا مادر در حين دردهاي زايماني مي توان فوراً او را سزارين نمود، در حالي كه اين امكانات در۲۰ سال پيش وجود نداشت.يك علت ديگر از منشاء پزشكان مي باشد. متأسفانه برخي از پزشكان به خاطر اينكه ريسك يك زايمان مثلاً با دستگاه (واكيوم و يا فورسپس) را متحمل نشوند فوراً بيمار را سزارين مي كنند و البته هزينه بيشتري نيز صورت مي كنند.

۱- انتخاب مادران و تفکر اشتباه زنان

علت ديگر افزايش تعداد سزارين، خود بيماران هستند. متأسفانه برخي از خانمها سزارين را مثل يك پديده مد مي پندارند و فكر مي كنند كه هر كس مدرن تر و يا امروزي تر است بايد سزارين شود و حتي اصطلاحاتي مانند اين كه زايمان طبيعي يك نوع ((توحش)) است نيز گفته شده است. برخي هم فكر مي كنند سزارين براي نوزادشان بهتر است، چرا كه ((فشار)) برروي سر بچه وارد نمي شود. بايد به چنين خانمهايي تذكر داد كه همين فشاري كه جنين تحمل مي كند براي او حتي مفيد هم هست چرا كه با حالت مكشي كه ايجاد مي كند ريه هاي او راپاك مي نمايد. به همين علت است كه نوزادان زايمان طبيعي مشكلات تنفسي كمتري نسبت به سزاريني ها دارند. از بابت فشار بر روي سر جنين نيز نبايد نگران باشند چون استخوانهاي سراو به نحوي هستند كه اين فشار را به خوبي تحمل مي كنند و هيچ عارضه اي براي نوزاد پيش نمي آورد، مگر در مواردي كه سر جنين نسبت به لگن مادر بزرگ باشد كه دراين مواقع سزارين براي مادر و جنين مفيد و ضروري مي باشد. حتي در يك تحقيق روشن شد بچه هايي كه با روش طبيعي به دنيا آمده اند، بهره هوشي بالاتردارند (باهوشترند). از نظر مد و مدرني بايد بدانند که امروزه در کشورهاي پيشرفته زايمان طبيعي را يک موفقيت بزرگ براي زنان مي دانند و سزارين را يک شکست تلقي مي کنند بطوري که کلوپهاي حمايت از سزاريني ها تشکيل مي شود تا آنها را از نظر روحي حمايت کنند چرا که معتقدند قادر به کسب يک موفقيت بزرگ نشده اند.

از نظر پيشرفته بودن هم بايد تذکر داد که با اين که سزارين يک عمل پيشرفته مي باشد ولي يک عمل جراحي بزرگي است که در صورتي که براي بيمار واجب نباشد اصلاً عاقلانه نيست. امروزه در آمريكا هيچ پزشکي نمي تواند بدون يک علت پزشکي قابل قبولي اقدام به سزارين بيمار کند و چيزي بعنوان سزارين اختياري که ما در ايران داريم، وجود ندارد. يعني اگر چنين کاري را انجام دهند از نظر قوانين پزشکي توبيخ مي شوند!

دلايل مورد قبول براي اجراي يک سزارين

۱. عدم تطابق سرجنين بالگن مادر:

اغلب اينگونه موارد درموقع دردهاي زايماني مشخص مي شوند.به اين ترتيب که با وجود انقباضات زايماني،پيشرفت زايمان خوب نيست ويا اين که در معاينه داخلي متوجه اين عدم تطابق مي شوند.البته موارد تنگي ويا اختلاف اندازه بسيار فاحش،قبل از دردها ودر يک معاينه دقيق داخلي که توسط مامايا پزشکتان در ماه آخر صورت مي گيرد مشخص مي شود.

۲. زجرجنين:

زجر جنين به معناي تغييرات بارزدر تعداد ضربان قلب جنين است که نشان دهنده اين موضوع مي باشد که ميزان اکسيژن خون او کافي نيست و مواد زايد خونش بيش از اندازه است . در اين صورت معمولاً عمل سزارين بطور اورژانس انجام مي شود .

۳. طرز قرار گرفتن غير عادي جنين :

وضعيت طبيعي قرار گرفتن جنين به صورت سر به پايين وداخل لگن مادر است. اگر مثلاً جنين به صورت عرضي قرار گيرد امکان زايمان طبيعي وجود ندارد. در صورتي که پاهاي جنين داخل لگن مادر باشد (سراو بالا باشد) در برخي موارد امکان زايمان طبيعي وجود دارد ولي اغلب مواقع سزارين راه انتخابي است.

۴. مشکلات مربوط به جفت و بند ناف:

اگر جدا شدن زودرس جفت صورت گيرد و يا جفت بجاي اين که در قسمت فوقاني رحم واقع شود، بر روي دهانه رحم قرار گيرد (جفت سرراهي)، بهترين روش زايمان همان سزارين مي باشد. ممکن است در حين يک دوره دردهاي طبيعي، ناگهان بند ناف جنين به داخل مجراي زايماني و جلوي سر جنين ليز بخورد. در چنين حالتي بند ناف بين سر جنين و لگن مادر تحت فشار قرار مي گيرد و جريان خون و اکسيژن به جنين قطع مي گردد. اين مورد نيزاز موارد سزارين اورژانس مي باشد.

۵. سزارين قبلي :

قبلاً اعتقاد براين بود که اگر يک بار سزارين شد، بايد هميشه سزارين شود. البته در برخي بيماران اين قانون هنوز هم حاکم است ولي امروزه اعتقاد بر اينست که اگر علت سزارين قبلي در اين حاملگي وجود ندارد (مثلاًحاملگي قبلي جنين بطور عرضي قرار داشته ولي دراين حاملگي جنين با باسر قرار دارد) و بيمار در يک بيمارستان مجهز قرار دارد مي تواند تحت نظر يک متخصص زنان و زايمان، زايماني طبيعي انجام دهد. بايد بيماران تفهيم شوند که در صورتي که مورد منعي براي اين اقدام وجود نداشته باشد، زايمان طبيعي بسيار مطمئن تر و بي خطرتر از يک عمل جراحي بزرگي مثل سزارين مي باشد. عوارض مربوط به مادر و جنين کاهش مي يابد و يک فاکتور مهم ديگر يعني هزينه نيز کاهش مي يابد . هزينه يک زايمان طبيعي حدود يک چهارم عمل سزارين مي باشد . البته خانمهايي که قبلاًسزارين شده اند و برش روي رحمشان به صورت طولي انجام شده نمي توانند زايمان طبيعي داشته باشند. فقط خانمهايي که برش روي رحمشان عرضي بوده و مورد منعي براي زايمان طبيعي ندارند، مي توانند به اين فيض برسند. (معمولاًبرش روي شکم بابرش روي رحم مطابقت دارد اما گاهي اينطور نيست، بنابراين داشتن پرونده پزشکي باقيد نوع برش روي رحم الزامي است).

۶. دخالتهاي پزشکي بيش از اندازه در دوره دردهاي زايماني:

مصرف داروهاي مسکن زودتر از موقع و يا داروهاي محرک انقباضات (بيش از حد مجاز) مي تواند پيشرفت زايمان را کند نمايد و به علت زايمان طول کشيده، سزارين انجام شود. آمار نشان داده است که بيماران تحت نظر ماماها کمتر سزارين مي شوند. يکي از دلايل آن اينست که ماماها کمتر از پزشکان از داروهاي مختلف استفاده مي کنند و علت ديگر اينست که چون خود ماما نمي تواند عمل سزارين را انجام دهد، سعي مي کند تا جايي که براي بيمار و جنين ضرري نداشته باشد، زايمان او رابه صورت طبيعي انجام دهد.

۷. جنينهاي نارس و ديررس:

(کمتر از ۳۸ هفته و بيشتر از ۴۲ هفته ). چون جنينهاي نارس احتمالاً تحمل فشار زايمان طبيعي رانخواهند داشت و جنينهاي ديررس به علت درشتي و اشکال در خون رساني آنها نيز دچار مشکل در زايمان طبيعي مي شوند .

۸. جنينهاي داراي مشکلات RH خون:

جنينهايي هم که مشکلات ناشي از RH خون دارند بهتر است با روش سزارين متولد شوند چون به اندازه کافي قوي نيستند که زايمان طبيعي را تحمل کنند.

۹. چند قلويي :

گاهي زايمان دو قلوها به صورت طبيعي صورت مي گيرد اما در اغلب موارد سزارين به عنوان بهترين راه انتخاب مي شود. حاملگيهاي بيش از دو قلو يي حتماً به صورت سزارين خاتمه مي يابند .

۱۰. موارد متفرقه:

مانند عفونت هرپسي در ناحيه تناسلي (نوعي عارضه تبخال مانند بسيار مسري که براي جنين خطرناک است). فشارخون بالا، تومورهاي فيبروييدي، بيماري قند، ايدز مادر و دوره دردهاي زايماني که بسيار طول کشيده باشد از موارد ديگر سزارين مي باشند. سابقه مرگ نوزاد‏، سابقه ي نازايي و شکم اوّل مسن (بيش از ۳۵ سال) نيز قابل ذکر هستند.

عوارض سزارين

باوجود پيشرفتهاي پزشکي و افزايش امنيت عمل جراحي، بااين حال يک سزارين، خالي از خطر و عوارض نمي باشد.

عوارض مربوط به مادر عبارتنداز:

خونريزيهاي پس از عمل، لخته هاي خوني (که در برخي از موارد بسيار خطرناک و حتي کشنده هستند)، عفونت و چسبندگيهايي در رحم و لوله ها و حتي روده ها، عوارض بيهوشي و دردهاي مربوط به بخيه ها (در مقايسه با زايمان طبيعي که معمو لاً فرد زايمان کرده، از فرداي زايمان مي تواند راه رفتن و فعاليت عادي رااز سر بگيرد در حالي که خانمي که سزارين شده تا چندين روزاز دردهاي شکمي و محل بخيه ها شاکي است).

پس باید بخاطر سپرد که :

۱-روزهاي بستري در سزارين براي بيمار بيشتر است،

۲- احتمال خونريزي بعد از زايمان بیشتر است .

۳-دردهاي لگني و چسبندگي بيشتر است،

۴-مدت زماني كه فرد بتواند به روال عادي زندگي برگردد بيشترست

۵- احتمال نازايي بعد از سزارین وجود دارد.

عوارض مربوط به جنين :

عبارتند از يرقان و مشکلات تنفسي.

البته منظور اينست که احتمال بروز اين مشکلات در نوزادان سزاريني بيشتر از نوزادان زايمان طبيعي است نه اين که حتماً در هر نوزادي که با روش سزارين به دنيا مي آيد اين مشکلات نيز پيش مي آيد.

فشاري که در حين زايمان طبيعي به قفسه سينه نوزاد وارد مي آيد کمک زيادي به تميز کردن ريه هاي او از ترشحات و مايعات مي کند که بر قراري يک فعاليت تنفسي عادي را براي نوزاد ايجاد مي کند. البته باز هم بايد تأکيد نمود در صورتي که ماما يا پزشکتان تشخيص دهد که عمل سزارين براي شما و نوزادتان مفيدتر است بايد سزارين انجام شود و عوارض آن با عوارض مربوط به يک زايمان طبيعي مشکل بايد سنجيده شود و هرکدام براي شما مفيدتر است انتخاب گردد .

يکي ديگر از عوارض سزارين، عوارض مادي آن است. همانطور که قبلاً ذکر شد هزينه يک عمل سزارين و مدت بستري پس از آن حدود ۴ برابر و يا بيشتر از يک زايمان طبيعي است.

عمل سزارین عمل جراحی بزرگ است و بعد از سزارین انتظار بروز این رویدادها را داشته باشید و موارد زیر را رعایت کنید:

۱- دردی که معمولا در روز اول پس از جراحی شدیدتر است و بعد از آن باید فروکش کند.
۲- ترشح از دستگاه تناسلی که طبیعی است.
۳- هر روز مقدار فراوانی آب بنوشید – بین ۸ تا ۱۰ لیوان.
۴- از بلندکردن اشیای سنگین و از بالارفتن از پله‌ها خودداری کنید.
۵- رانندگی نکنید تا زمانی که بتوانید به راحتی کمربند ایمنی را ببندید.
۶- در صورتی که محل برش جراحی قرمز و متورم شد، به دکترتان اطلاع دهید.

چه اتفاقاتي در حين سزارين رخ مي دهد ؟

عمل سزارين يک عمل جراحي بزرگ است. قبل از عمل شکم شما شسته مي شود و موهاي روي آن اصلاح مي شود و يک سوند ادراري در مثانه شما کار گذاشته مي شود (تا که مثانه خالي بماند) و يک سرم به شما وصل مي شود تا مايعات و داروهاي لازمه از آن طريق بشما رسانده شود. روي تخت اطاق عمل مي خوابيد و بيهوشتان مي کنند. قبل از بيهوشي، پارچه هاي استريل مخصوصي روي شکمتان پهن مي شود و شکمتان با مواد ضد عفوني کننده شسته مي شود. البته در برخي از بيمارستانها و بعضي از پزشکان، بيهوشي کامل نمي دهند و نوعي بي حسي ايجاد مي کنند که از کمر به پايين بي حس مي شويد بدون اين که بخوا ب رويد. در اين صورت مي توانيد به دنيا آمدن نوزادتان راهم ببينيد!

عوارض و فوايد اين دو نوع بيهوشي و اين که امکان اجراي آن هست يانه را از پزشکتان سوال کنيد. البته اغلب موارد به همان صورت بيهوشي عمومي صورت مي گيرد. سپس يک برش بر روي جدار شکم (همه لايه هاي آن) و يک برش هم بر روي رحم ايجاد مي شود. معمولاً هر دو اين برشها به صورت عرضي صورت مي گيرد که هم زودتر ترميم مي شود و هم خونريزي کمتري دارد. مرحله بعد، تولد نوزاد است که معمولاً در همان دقايق اوّل جراحي صورت مي گيرد. سپس خارج نمودن جفت که از همان شکاف صورت مي گيرد و در نهايت شکافهاي ايجاد شده بخيه زده مي شود که اين مرحله طولاني ترين بخش عمل مي باشد. بخيه هاي داخلي کشيدني نيستند ولي بخيه هاي روي پوست معمولاً از نوع کشيدني هستند که از يک تا دو هفته پس از زايمان بايد آنها راکشيد (البته گاهي هم از نوع جذب شدني مي باشند).

پس از عمل جراحي، شما را به قسمت ديگري در همان بخش اطاق عمل منتقل مي کنند. در اينجا ممکن است چند ساعتي بمانيد و فشارخون، نبض، درجه حرارت و خونريزي رحمي شما مرتب کنترل مي شود. داروهاي لازم براي جمع شدن رحمتان و آنتي بيوتيک از طريق همان سرمي که در ابتدا بشما وصل شد تجويز مي گردد. درصورتي که درد شديدي داريد حتماً به پرستار آن قسمت اطلاع دهيد تا در صورت امکان به شما مسکن تزريق کنند (که معمولاً صورت مي گيرد). پس از چند ساعت به بخش منتقل مي شويد ولي حداقل زودتر از ۸ ساعت نبايد از تختتان خارج شويد، که البته خودتان هم احتمالاً تمايل و توانايي آنرا هم نداريد، چرا که نشستن تنها هم زحمت زيادي برايتان دارد، چه برسد به بلند شدن و راه رفتن. با اين حال بايد بالاخره دردها راتحمل کنيد و راه برويد، چرا که راه رفتن عمل ترميم راتسريع مي کند و از تجمع گاز در روده هايتان جلو گيري مي نمايد.

سوند ادراري شما معمولاً تا روز بعد خارج مي گردد (شايد هم همان روز)، ولي سرمتان ممکن است ۲ يا ۳ روزي باقي بماند. يکي دو روز پس از سزارين، عمل روده هايتان بطور عادي برمي گردند و حرکات آنها و توليد گاز مي تواند براي شما ناراحت کننده باشد . اگر اين مشکل راداشتيد به پزشکتان اطلاع دهيد تا با تجويز برخي داروها و يا حتي تنقيه به شما کمک کند.

پس از ۳-۲ روز، بسته به نظر جراحتان، احتمالاً مرخص مي شويد (مگر آنکه خداي ناکرده مشکلي داشته باشيد). پزشکتان به شما توصيه مي کند که براي مدتي کارهاي سنگين انجام ندهيد، از پله زيادي بالاو پايين نرويد و رويهم رفته مراقب خودتان باشيد. البته شما هم مانند خانمهايي که به شکل طبيعي زايمان نموده اند مي توانيد از همان روز اوّل به نوزادتان شير دهيد. تنها تفاوت اينست که شما ازهمان لحظه اوّل نمي توانيد به اين فيض برسيد و بايد چند ساعتي صبر کنيد تا اثر داروها ي بيهوشي از بدنتان خارج شده باشد. معمولاً براي شير دادن، شما بيشتر از آنها احتياج به کمک ديگران داريد چرا که نشستن و نگه داشتن طفل برايتان مشکل تر است. ولي نگران نباشيد، چند روز بعد شما هم مانند آنها مشکلي نخواهيد داشت.

چرا ايران ركورد دار عمل سزارين است؟

۱- ترس از زايمان طبيعي

طرفداري از سزارين اين روزها هم از جانب بيماران صورت مي‌گيرد و هم پزشكان كه دو جنبه اصلي در يك زايمان را شامل مي‌شود. شايد اولين علت تمايل بيماران به سزارين ترس از زايمان طبيعي و درد ناشي از آن باشد و عامل مهمي كه موجبات اين ترس را فراهم مي‌كند كمبود امكانات در زايمان طبيعي، تسهيلات كمتر بيمه و روش نادرست زايمان طبيعي در شرايط فعلي باشد.

در حقيقت زايمان مادر، در محيطي آرام و امن كه شخص، كادر مامايي آن را غمخوار خود بداند و به طور كلي از زايمان طبيعي خود خاطره خوبي در ذهنش بماند مي‌تواند اهرمي براي تبليغ اين زايمان باشد.

مادر بايد مطمئن باشد كه در هر ساعتي كه وقت زايمانش فرا برسد شرايط كادر مامايي يكسان است و او مي‌تواند در فضايي مناسب زايمان كند.

مسئله مهم ديگر طرفداري پزشكان از سزارين است و معمولا علل مختلفي را شامل مي‌شود. يكي از اين عوامل قابل پيش‌بيني بودن سزارين و مشخص بودن برنامه پزشك است كه در نتيجه دغدغه كمتري را به او تحميل مي‌كند و چون تمام كادر مامايي با مسؤوليت وي و تحت اختيار پزشك اداره مي‌شود مطمئن‌تر است و پزشك ترجيح مي‌دهد با خاطري آسوه‌تر عمل خود را انجام دهد.

۲- مشكل تعرفه‌ها و انتخاب پزشکان بخاطر سود مالی

از نظر پزشكان زايمان طبيعي ۳ تا ۴ برابر سزارين دردسر ساز است ولي تعرفه‌هايي كه به آن اختصاص داده شده خيلي كمتر از سزارين است كه اين موضوع نيز بر افزايش سزارين در ايران دامن مي‌زند در حالي كه در كشورهاي پيشرفته دنيا تسهيلات ويژه‌اي را براي زايمان طبيعي اختصاص داده‌اند كه افراد را به آن ترغيب مي‌كند.

۳- علل علمی که پزشک را مجبور به انتخاب سزارین می کند

هر زايمان طبيعي ممكن است به سزارين بكشد به هر حال به اين نكته هم بايد توجه كرد كه يكي از شرايط زايمان طبيعي اورژانسي شدن و اضطرار سزارين در حين زايمان است.

با توجه به اين كه ۸ تا ۱۰ درصد زايمان‌ها نياز ضروري به سزارين پيدا مي‌كند هر زايمان طبيعي ممكن است به سزارين ختم شود و اين شرايط قابل پيش‌بيني نيست.

افت قلب نوزاد،كنده شدن جفت و حوادث اورژانسي ديگر ممكن است زايمان طبيعي را به سزارين بكشد اما نبايد اين حوادث را عارضه زايمان بدانيم و مهم است بدانيم در خيلي از موارد اگر سزارين صورت نگيرد جان مادر و نوزاد در خطر مي‌افتد.

ورزش مناسب در دوران حاملگي

راه حل اصولي و مهمي كه كمتر مادران از آن اطلاع دارند و كمتر توصيه مي‌شود ورزش مناسب در دوران حاملگي است كه شرايط راحت‌تري را در زايمان طبيعي براي فرد به همراه دارد و مي‌تواند عامل روي آوردن بيشتر مادران به زايمان طبيعي باشد.

به جاي اين كه اولين راه زايمان كم درد را سزارين بدانيم و آن را توصيه كنيم به مادرانمان آموزش ورزش مناسب اين دوران را بدهيم كه آنها را ترغيب به زايمان طبيعي كند.

در زايمان طبيعي اگر در دوران بارداري اصول راه رفتن صحيح و ورزش‌هاي مناسب اين دوران انجام شود هم درد زايمان و هم عوارض بعد از آن كمتر مي‌شود. از طرفي نوزاد هم وقتي اين شرايط به دنيا بيايد تنفسش طبيعي‌تر است.

بعضي زنان افتادگي رحم را به طبيعي يا سزارين شدن فرد نسبت مي‌دهند در حالي كه در بيشتر موارد علت آن غلط راه رفتن، غلط نشستن و گودي كمر فرد است.

بهتر است زايمان طبيعي به دست ماماها سپرده شود و آنها را طوري آموزش دهيم كه از عهده اين كار به درستي برآيند و فقط در موارد حاد و اضطراري از پزشكان كمك بگيرند.

عوارض روش زایمانی سزارین به مراتب دشوارتر و نگران کننده تر از روش طبیعی زایمان است.
تحقیقات نشان داده است که مرگ و میر نوزادان در ایران بین ۹ تا ۱۰ برابر کشورهای پیشرفته و برابر ۶ در هر ۱۰۰۰ تولد زنده است.

مطابق بیانیه سازمان بهداشت جهانی WHO ، در سال ۱۹۸۵ کشورهایی که از کمترین میزان مرگ و میر در حوالی تولد برخوردارند ، همزمان میزان سزارین زیر ۱۰ درصد را دارند.

انتخاب روش سزارین از طرف پزشک عمدتا ناشی از فاکتورهای غیر مامایی شامل موارد زیر است :

۱- استفاده از تکنولوژی در انجام زایمان

۲- ترس از شکایت بیماران

۳- محرک های مالی مانند تعرفه بیشتر

۴- ترجیح پزشکان به انجام زایمان در زمان کمتر

۵- سیستم آموزش پزشکی و نگرش پاتولوژیک نسبت به زایمان در دانشگاه ها

تحقیقات نشان داده است در کشورهایی که آمار سزارین پایین است ، مادران تمایل بیشتری به انجام زایمان طبیعی دارند و عامل این تمایل ، رضایت آنان از انجام زایمان واژینال است.

میزان کلی سزارین در غرب که طی ۱۹۸۰ به ۲۵ درصد رسیده بود ، با راهکارهای دولت ها بسیار کاهش یافت و هم اکنون در بعضی کشورها به کمتر از ۱۰ درصد رسیده است. میانگین این آمار در غرب هم اکنون چیزی نزدیک به ۲۰ درصد است ، حال آنکه در ایران این رقم به ۳۵ درصد ( ۶۰ درصد در شهرها و ۱۰۰ درصد در بعضی از بیمارستانهای خصوصی تهران ) رسیده است.

آمارها نشان می دهد ۵۲ درصد زایمان هایی که در بیمارستانهای خصوصی و ۳۰ درصد در بیمارستانهای دولتی صورت می گیرد ، به عمل جراحی سزارین می انجامد.

سزارین باعث کاهش عوارض زایمان برای نوزاد نمی گردد

برخی زوجین برای مصون ماندن نوزاد از خطر زایمان ، روش سزارین را انتخاب می کنند که بر اساس اظهارات پزشکان متخصص ، چنین روشی به هیچ وجه از بروز آسیب به نوزادان جلوگیری نمی کند.

نتایج تحقیقات انجام شده در دنیا در میان دو گروه از نوزادانی که با روش های طبیعی و سزارین متولد شده اند ، نشان داده که با افزایش سزارین میزان آسیب های ناشی از زایمان کاهش نیافته است.

۷۵ درصد سزارین هایی که در کشور ایران انجام شده ، غیر ضروری و به صورت انتخابی بوده است.

میزان بالای سزارین های غیر ضروری در کشور ایران زنگ خطر برای متولیان بهداشت و درمان است این وضعیت نشان می دهد که مادران به میزان بیشتری به انجام مشاوره های دقیق برای آگاهی از عوارض زایمان سزارین نیاز دارند.

در اتاق زایمان با مادران باردار رابطه خوبی برقرار نمی شود و زنان باردار ممکن است ساعتها درد را تحمل کنند.

مهم ترین علت روی آوردن زنان باردار به سزارین ، عدم استفاده از روش های بی دردی زایمان و همچنین برخورد بد با زنان باردار است.ماماها در انجام این روش ها تبحر ندارند و انجام این روش ها اساسا در ایران معمول نیست. متاسفانه در بیمارستان با مادران باردار رابطه خوبی برقرار نمی شود و زنان باردار ممکن است ساعتها درد را تحمل کنند. در حالی که مادر طی عمل سزارین بیهوش است و دردی حس نمی کند و پس از زایمان هم مادرانی که نوزاد خود را به صورت سزارین به دنیا آورده اند ، حس بهتری دارند. با اینکه همین مادر باردار ممکن است برای انجام یک جراحی بسیار کوچک به چند پزشک مراجعه کند و از نظر همه مطلع شود یا برای یک جراحی لثه مدت ها تعلل کند اما با اختیار به انجام عمل جراحی سزارین تن می دهد. طبیعی است در صورتی که فرد از انجام زایمان طبیعی رضایت نداشته باشد ، این تجربه به بقیه منتقل می شود و می تواند عده بسیاری را به زایمان طبیعی بدبین کند. این یکی از بزرگترین دلایل کاهش آمار زایمان طبیعی در ایران است…

مشاوره زنان پیش از زایمان و ارائه آموزشهای لازم در دوران بارداری عامل فراموش شده در ایران است

تحقیقات انجام شده در ایران نشان می دهد سزارین به عنوان مهم ترین خطر جدی افسردگی پس از زایمان تلقی می شود. بنابراین مشاوره زنان پیش از زایمان و ارائه آموزشهای لازم در دوران بارداری به آنان به میزان زیادی موثر خواهد بود ، چون مادران را در انتخاب روش صحیح زایمان راهنمایی می کند.

میزان سزارین در ایران بیش از ۳ برابر نرخ جهانی است.

بر اساس شاخص های بهداشت جهانی میزان سزارین بین ۵ تا ۱۵ درصد از کل زایمانها را شامل می شود که در ایران این وضعیت ۳۵ تا ۴۵ درصد است و در بعضی نقاط کشور ایران این میزان به بیش از ۸۰ درصد رسیده است.

در حال حاضر ۷۰ درصد زایمان ها به سزارین منجر می شود و بر خلاف دیگر کشورها که در این زمینه تبلیغات مناسب دارند ، در ایران ترویج زایمان طبیعی نیز صورت نمی گیرد.

بالا رفتن آمار عمل سزارین ، نشان دهنده دو واقعیت تلخ در جامعه ایران است. نخست اینکه عده ای به دنبال منافع مالی خود ، حاضر هستند جان مادر و نوزادش را به خطر بیندازند و دوم اینکه سطح آگاهی جامعه در مسائل پزشکی ، هنوز در حدی قرار نگرفته که بتواند معایب و مزایای شیوه علم نوین پزشکی را از یکدیگر تشخیص دهد

مزایای زایمان طبیعی

مدت بستری شدن و توانایی بازگشت به کارهای عادی و روزمره بعد از زایمان طبیعی خیلی کمتر از سزارین است و مادرانی که زایمان طبیعی داشته اند زودتر به خانواده خود ملحق می شوند.

حجم خونی که مادر طی زایمان طبیعی از دست می دهد تقریباً نصف یک عمل سزارین است لذا خطر خونریزی و کم خونی، در یک زایمان طبیعی خیلی کمتر از زایمان به طریق سزارین می باشد.

خطرات و ریسک بیهوشی برای زایمان طبیعی وجود ندارد، درحالیکه برای مادرانی که به روش سزارین زایمان می نمایند این خطرات اجتناب ناپذیر است .

از نظر اقتصادی زایمان طبیعی به نفع مادر، بیمارستان و جامعه می باشد.

درصد ابتلاء به عفونت در بین مادران سزارین شده بیشتر از مادرانی است که زایمان طبیعی نموده اند.

مادرانی که زایمان طبیعی داشته اند در دادن آغوز به نوزاد خود موفق تر هستند چرا که خوردن آغوز یا کلستروم به عنوان اولین واکسن برای کودک منافع بسیاری دارد.

مادرانی که زایمان طبیعی نموده اند در امر شیردهی به نوزاد خود موفق تر از مادرانی می باشند که بطریقه سزارین نوزاد خود را بدنیا آورده اند.

پس از زایمان طبیعی، مادران با انجام ورزشهای مناسب ، به مراتب سریعتر از زمانی که سزارین می شوند، می توانند تناسب اندام خود را بدست آورند.

بطور متوسط مدت اقامت مادران سزارینی در بیمارستان دو برابرو نیم مادرانی است که زایمان طبیعی داشته اند .

بعضی از خانمها دوست دارند در طول مدت زایمان خود کاملاً هوشیار بوده و بطور کامل در جریان روند زایمان قرار گیرند. درمدت انجام عمل سزارین ممکن است از بیهوشی عمومی استفاده شود ، در نتیجه تماس اولیه نوزاد با مادر و شروع شیردهی به نوزاد به تاخیر می افتد.

توصیه های ما مادران باردار:

ترس و هراس بی مورد از زایمان را از خود دور کنید .

به منظور کسب اطلاعات بیشتر در مورد حاملگی و زایمان و حل مشکلات خود به افراد مجرب و آموزش دیده در مراکز بهداشتی درمانی مراجعه کنید . آنها قادر خواهند بود شما را راهنمائی کنند.

برای اطمینان از سیر طبیعی حاملگی و تامین سلامتی خود و نوزادتان حتماً بطور مستمر در دوران بارداری به مراکز بهداشتی درمانی ، ماما و یا پزشک مراجعه و به توصیه های بهداشتی آنان، عمل نمائید.

انجام معاینه داخلی ( توسط پزشک ) در سه ماهه آخر دوران بارداری می تواند به آنها کمک کند تا درمورد نحوه زایمان شما آسانتر تصمیم بگیرند.

رعایت برنامه تنظیم خانواده و فاصله گذاری مناسب بین حاملگیها از نکات حائز اهمیتی است که می تواند در داشتن زایمان ایمن موثر باشد.

استفاده از تکنیکهای پیشرفته مانند سونوگرافی برای ارزیابی وضعیت جنینی و مادر گاهی ضروری است لذا طبق توصیه پزشک حتماً آنرا انجام دهد.

به پزشک یا مامای خود اعتماد کنید و به او اجازه دهید در مورد نحوه زایمان شما تصمیم بگیرد . هرگز به دلیل ترس از درد زایمان که یک امر طبیعی است . سزارین را به زایمان طبیعی ترجیح ندهید.

بخاطر داشته باشید در صورتی باید زایمان شما بوسیله سزارین انجام شود که امکان زایمان طبیعی برایتان وجود نداشته باشد.

ترویج زایمان طبیعی به جای سزارین فقط با بخشنامه و درگیری و زور و تنبیه حل نمی شود
در انتها لازم به تاکید است ترویج زایمان طبیعی به جای سزارین فقط با بخشنامه و درگیری و زور و تنبیه حل نمی شود باید موانع مختلف بر سر راه کاهش سزارین در کشور نظیر رفتارها و باورهای غلط ، نبود امکانات برای انتخاب بهتر افراد، برداشته شوند تا با ایجاد تسهیلات و امکانات مناسب برای همه زنان ، تمامی مادران باردار بتوانند از زایمان های ایمن بدون درد و روشهای دیگر نظیر زایمان در آب استفاده کنند. باید زایمان طبیعی نیز همانند سزارین برای متخصصین زنان و زایمان داری جذابیت مالی باشد

پزشکان بدون مرز

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز